Twinkle | Digital Commerce

Thuiswinkel.org: ‘Professionele partij achter webshops met nepkeurmerk’

2017-05-27
180101
  • 1:40

Thuiswinkel.org heeft sinds twee maanden te maken met eenzelfde partij die stelselmatig nieuwe malafide webshops opent met het Thuiswinkel Waarborg. Dat zegt Ank van Heeringen, jurist bij de belangenvereniging in een gesprek met Twinkle. ‘Het is ongelooflijk hoe goed het logo is nagemaakt.’

Metro opende vandaag zijn krant met een artikel over het toenemende misbruik van het Thuiswinkel Waarborg. Navraag bij Thuiswinkel.org leert dat het gaat om een nieuw soort oplichting, waarbij een vermoedelijk professionele partij steeds terugkeert met een nieuwe nepwebshop.

Niet goed op de hoogte
‘Elke maand krijgen wij zo’n achttien tot twintig meldingen binnen van webshops die ten onrechte het Thuiswinkel Waarborg zouden voeren vanwege vreemde voorwaarden’, zegt Van Heeringen tegen Twinkle. ‘Dit aantal is niet gestegen in de afgelopen jaren. Het gros van deze meldingen gaat zelfs over verkopers op afstand die niet goed op de hoogte waren van de regels rond het keurmerk. Zij passen dan direct hun voorwaarden aan.’

Zorgen
Van Heeringen: ‘Wat wel nieuw is, en vroeger incidenteel voorkwam, is dat er volgens ons één partij bezig is om continu een webshop te openen om consumenten geld afhandig te maken. Steeds als wij deze webshop offline haalden, werd er ergens anders een nieuwe soortgelijke shop geopend. Ons logo wordt zo nauwkeurig nagemaakt dat het bijna niet van echt te onderscheiden is. Dat baart ons zorgen.’

Controle
Van Heeringen geeft aan dat Thuiswinkel.org bovenop de malafide praktijken zit. ‘Onze leden (momenteel tweeduizend, red.) controleren elkaar en ook consumenten zijn erg oplettend tegenwoordig. Ons team werkt bovendien samen met Opgelet op Internet en Mijnpolitie.nl.’

Aantal aangiftes groeit
Eind november meldde het Openbaar Ministerie dat het aantal aangiftes van oplichting op internet was gestegen. Dit jaar kwamen er 8.635 aangiftes binnen over frauduleuze webshops, in 2012 waren dit nog 2.730 aangiftes. Het buitgemaakte bedrag zou dik zijn verdubbeld, van ruim een half miljoen euro vorig jaar, tot 1,3 miljoen euro dit jaar. Ook het Landelijk Meldpunt Internetoplichting meldde toen al dat malafide webwinkeliers steeds professioneler worden.