Twinkle | Digital Commerce

Vijf jaar Brexit: veel regeldruk, maar geen pakketten-exit

2025-03-07
1000562
  • [achtergrond]
  • 7:30

De Brexit ging in februari 2025 precies vijf jaar geleden in. Dat zorgde destijds voor een schokgolf in de internationale handel; ook in e-commerce. De Britse e-commercemarkt is een van de grootste in Europa. Maakt het extra papierwerk het nog wel aantrekkelijk om in die markt te verkopen? Of is dat inmiddels geen belemmering meer?

Tijd om terug te blikken. Toen duidelijk werd dat het Verenigd Koninkrijk zich zou loskoppelen, waren de reacties niet mals. Twinkle verzamelde destijds veel van deze reacties uit de markt. Zo stelde Jorij Abraham, destijds director Research & Advise van Ecommerce Europe: ‘While Europe is fragmenting and looking inside, the world is moving forward. When people look back in 2100, they will see that it has been the century where China has become the leading global power, followed by the USA, while Europe has made its name validated as being the ‘old world’.’ En Cheng Ouyang, executive senior advisor van het Alibaba Research Institute, stelde: ‘My view is that UK's exit from EU, may reduce its weight on ecommerce landscape of global ecommerce companies. UK would have less influence on EU's market and policy development.’

Belangrijke voetnoot: bovenstaande citaten waren directe reacties op het nieuws dat Brexit een feit was. Ze gingen uit van het ergste, en niet van de mildere variant die het uiteindelijk bleek te zijn. Zo bleven de gevreesde import- en exporttarieven uit. Wel zorgde de exit uit de douane-unie voor een grotere administratieve rompslomp.

Maar wat betekende de komst van de Brexit nu precies voor webwinkeliers? Menno Konst schreef in 2022 namens ICTrecht het volgende voor Twinkle. ‘Met de komst van de Brexit moeten ondernemers zich houden aan nieuwe regels en formaliteiten. Daardoor moet rekening worden gehouden met langere levertijden dan voorheen. De ondernemer kan veel tijd besparen door de levering aan het Verenigd Koninkrijk goed voor te bereiden en op de hoogte te zijn van alle formaliteiten en regels.’

Meer regels, geen vrij verkeer van goederen, btw afdragen, een hoop douaneregels. Nee, het is er sinds de Brexit niet makkelijker op geworden. Niet vreemd ook dat verschillende webwinkeliers de boot afhielden toen de Brexit van kracht werd. Zo vertrok iBood destijds uit het VK vanwege de Brexit, en overwoog Bax Music om een hub te openen om producten van externe partijen op te slaan. Die hub is er uiteindelijk nooit gekomen overigens, maar dat is een ander verhaal.

Nu, vijf jaar later, zijn webwinkeliers en vervoerders inmiddels gewend aan de nieuwe realiteit. Ook met extra werk is het prima handelen over de grens in het VK, zag ook Cloudpillo. Het slaapmerk kondigde onlangs zijn eerste stap in het Verenigd Koninkrijk aan. Maar waarom juist nu, en wat komt er allemaal bij kijken? We spreken erover met medeoprichter Jens Timmers.

In hoeverre heeft de Brexit meegespeeld in jullie besluit om in het Verenigd Koninkrijk te verkopen?

‘De Brexit heeft uiteraard extra complexiteit met zich meegebracht, maar dat heeft ons niet weerhouden. We wisten dat het een uitdaging zou zijn, maar omdat we toch zoveel potentie in de markt zagen hebben we besloten de uitdaging aan te gaan. Onze kernwaarden draaien om vooruitgang, durf en kwaliteit. In plaats van terug te deinzen voor douaneformaliteiten en regelgeving, hebben we ons volledig verdiept in de markt en zorgvuldig een strategische aanpak opgezet. Dit heeft ervoor gezorgd dat we niet alleen voldoen aan alle eisen, maar zelfs nieuwe kansen benutten om onze propositie verder te versterken in het VK.’

Welke verschillen hebben jullie gemerkt in het opzetten van de verkoop in het VK, vergeleken met andere markten?

‘We zijn sinds januari 2025 actief in het VK en hebben direct significante verschillen opgemerkt. Op het gebied van productaanpassing hebben we niet simpelweg ons bestaande product uitgerold, maar gekeken wat écht werkt voor de Britse consument. Dit betekende onder andere aanpassingen in formaat van het kussen, branding en certificeringen.’

‘Waar in Nederland ons foundersverhaal goed werkt en in Duitsland de nadruk ligt op productkwaliteit (mede door onze verschijning op WDR’s show Der Haushaltscheck), blijkt in het VK een speelsere en humoristische aanpak effectiever. De Britse consument waardeert communicatie met een knipoog en minder formele branding. Daarnaast zijn we al snel op Times Radio in Engeland uitgenodigd om ons verhaal te vertellen, wat aantoont dat ons unieke merkverhaal goed aanslaat bij de Britse consument.

Zijn er facetten/regelgeving van de Brexit waar jullie extra rekening mee moeten houden, of hebben gehouden?

Ja, enkele belangrijke aspecten waar we rekening mee hebben moeten houden zijn:

Brandvertragende (FR) wetgeving: Voor producten zoals toppers, matrassen en kussens gelden in het VK specifieke fire retardant (FR) standaarden. Dit betekent dat we niet alleen onze producten moesten laten testen volgens deze normen, maar ook dat de juiste labels in het product verwerkt moesten worden. Omdat deze eisen verschillen per productcategorie, hebben we ervoor gezorgd dat al onze producten volledig compliant zijn.

Sedex-certificering: Onze fabriek is lid van Sedex, een wereldwijd platform dat bedrijven ondersteunt bij het verbeteren van ethische handel en transparantie in de toeleveringsketen. Dankzij deze samenwerking kunnen we inzicht bieden in de sociale en milieu-impact van onze productie. 

OEKO-TEX-certificering: De OEKO-TEX standard 100-certificering waarborgt dat onze producten zijn getest op schadelijke stoffen en volledig veilig zijn voor consumenten. Aangezien duurzaamheid en gezondheid een steeds grotere rol spelen in de Britse markt, is dit een belangrijke USP voor ons.

Lokale positionering: We beseffen dat het VK een unieke consumentencultuur heeft en hebben daarom niet alleen onze producten en marketing aangepast, maar ook lokale partnerships aangegaan om ons merk aan te laten sluiten op de markt.

Wat is jullie verwachting van de verkoop en logistiek richting het Verenigd Koninkrijk?

‘Het VK is voor ons een strategische groeimarkt. Voordat we live gingen, hebben we een gespecialiseerd extern onderzoeksbureau ingeschakeld om de fit tussen Cloudpillo en het Verenigd Koninkrijk te onderzoeken. De uitkomsten waren zeer positief, wat ons extra vertrouwen gaf om deze stap te zetten. We hebben zelf diepgaand onderzoek gedaan, waarbij we winkelbezoeken in Engeland hebben uitgevoerd. Op basis van een uitgebreide analyse hebben we alle relevante winkels bezocht, grondige verslagen opgesteld en gedetailleerde evaluaties uitgevoerd. Daarnaast bezoeken we regelmatig onze PR-agencies, ad-agencies, logistieke partners en andere lokale teams die zich dagelijks inzetten voor Cloudpillo in het VK. Deze fysieke aanwezigheid is essentieel om de markt goed te begrijpen en snel bij te sturen waar nodig.’

‘VK toevoegen is een no-brainer’

Het verhaal van Cloudpillo laat zien dat na vijf jaar Brexit nog steeds webshops de stap wagen naar het Verenigd Koninkrijk, en wat daarbij allemaal komt kijken. Wie al langer met de regelgeving rondom de Brexit te maken heeft is Cirro E-commerce: een toonaangevende wereldwijde aanbieder van e-commerce logistieke oplossingen die veel ervaring heeft met crossborder e-commerce, en dus ook bezorging van en naar het Verenigd Koninkrijk: ‘Het Verenigd Koninkrijk is in Europa een van de grootste markten voor e-commerce en zeker voor crossborder e-commerce’, steekt chief sales officer Thijs Boots van wal. ‘Britten bestellen het liefst bij webshops uit Duitsland, Frankrijk en Nederland. Het is dus een no-brainer om het VK als land toe te voegen aan je check-out. Toch zijn er sinds 2021 best wat veranderingen opgetreden. Dit komt door invoering van de Brexit. Dit betekent dat je verplicht bent om belastingaangifte te doen. Ook moet je beschikken over een EORI-nummer en zullen al je online producten een identiek hs-code moeten hebben voor de douane. Het voordeel is dat voor een zending met een waarde van 135 pond of minder geen invoerheffingen gelden, alleen de verplichte btw-aangifte in het VK. Is de waarde van de zending hoger dan 135 pond dan is de invoer-btw verplicht en deze is niet terug te vorderen. Belangrijk is daarbij de Incoterm die je gebruikt. Het liefst lever je DDP (Delivery Duty Paid), zodat de consument niet eerst een factuur dient te betalen voordat de zending wordt afgeleverd.’

Wat zijn de meest voorkomende struikelblokken die de Brexit heeft veroorzaakt?

‘Dat webshops hun HS-codes en omschrijvingen niet op orde hebben. Het VK hanteert hierin strenge regels. Vooral voor food-gerelateerde producten zoals vitaminepillen, voedingssupplementen of verse producten zoals planten vormt dit een uitdaging. Daarnaast moeten ook “standaard” producten voldoen aan de eisen van een juiste HS-code, omschrijving en juiste prijs. Hiervoor zijn ook verschillende partijen beschikbaar die je hierbij kunnen helpen. Ook voor het versturen binnen Europa (met uitzondering van Zwitserland, IJsland, Canarische Eilanden en Noorwegen) heb je juiste omschrijvingen en prijzen nodig, dus vaak ligt er al een goede basis. Mijn advies is: laat je vooral niet tegenhouden door regels en wetgeving, maar kies de juiste partner hiervoor. Daarmee bedoel ik een partner die je volledig ontzorgt, van de pickup, sortering, linehaul naar het VK, tot aan de douane afhandeling en levering met de vervoerder naar keuze. En daarbij is het belangrijk dat het pakket continu volledige zichtbaarheid heeft zodat de consument (de ontvanger) via de track and trace altijd kan zien waar het pakket zich bevindt.’

Is het nu, vijf jaar later, aantrekkelijker geworden om te starten met online verkoop in het VK, vergeleken met de situatie net na de intrede?

‘Vijf jaar geleden mocht je de 70.000 pond niet overschrijden en nu is dat per pakket 135 pond geworden. Dat zijn wel zaken om rekening mee te houden. Daarnaast moet je een EORI- en btw-nummer hebben om naar het VK te versturen. Ook de omschrijving en HS-codes van je artikelen zijn van belang. ‘De Brexit heeft voor veel opschudding gezorgd, maar als we nu kijken naar de groei van crossborder e-commerce naar het VK, is de Brexit zeker niet nadelig geweest voor het e-commerce landschap. Het heeft er ook voor kunnen zorgen dat partijen innovatiever en creatiever zijn geworden. En ja, uit de praktijk blijkt ook dat niet iedereen de kennis en kunde heeft om die ware one-stop-shop te zijn. Kijk dus goed met welke partner je samen wilt gaan werken, oriënteer je goed en laat je vooral goed informeren.’